Kur griezties
Potes
Mājas aptieciņa
Veselības
Nelaimes gadījumu
Ceļojumu
Dzīvības
Slimības - Migrēna

>> Citas slimības


Migrēna

Kas ir migrēna?

Migrēna ir lēkmjveida galvassāpes, parasti vienā galvas pusē.

Kādi ir migrēnas iemesli?

Migrēnu skaidro ar galvas asinsvadu tonusa izmaiņām, smadzeņu šķidruma cirkulācijas traucējumiem. Biežāk slimo sievietes. Liela nozīme ir iedzimtībai.

Kādi ir migrēnas simptomi?

Migrēnas galvenais simptoms ir galvassāpju lēkmes. Daļai pacientu pirms lēkmes ir aura – lēkmes priekšsajūta. Tā var izpausties kā dažādi redzes traucējumi: izmainīts, ierobežots redzes lauks, dažādi spīdoši, krāsaini punkti vai līnijas redzes laukā. Vienā galvas pusē pakāpeniski palielinās spiediena sajūta, kas pāris stundu laikā pāraug mokošās, pulsējoša rakstura galvassāpēs. Var būt slikta dūša, vemšana, svīšana. Lēkmi pastiprina spilgta gaisma, troksnis. Parasti lēkme ilgst pāris stundas, dažos gadījumos – līdz diennaktij. Mazāk izteiktas galvassāpes var būt vēl pāris dienas.

Biežāk migrēna sākas pēkšņi, nekādu priekšvēstnešu nav.

Migrēnas lēkmes laikā cilvēka darbaspējas ir ievērojami ierobežotas, un nereti arī vairākas dienas pēc tās.

Kā diagnosticē migrēnu?

 • Diagnozes pamatā ir pacienta subjektīvās sūdzības par galvassāpju lēkmju raksturu, biežumu, pavadošiem simptomiem un izraisošiem vai veicinošiem iemesliem.
 • Ir nepieciešama rūpīga ģimenes ārsta un neirologa sadarbība, lai diagnozi precizētu un izslēgtu varbūtējās citas slimības, kuru viens no simptomiem var būt galvassāpes. Piemēram, kādas galvas artērijas lokāla paplašināšanās (aneirisma), galvas smadzeņu audzēji, mugurkaula kakla daļas osteohondroze u. c.
 • Ģimenes ārsts un/vai neirologs izvēlēsies katrā gadījumā vajadzīgos papildizmeklējumus, un atcerieties, ka katrā no augstākminētajiem piemēriem ir atšķirīga izmeklēšanas un ārstēšanas taktika.

Kā ārstē migrēnu?

 • Jāpievērš uzmanība un jācenšas noskaidrot, kādi ir iemesli, kas migrēnas lēkmi rada vai to veicina: fiziska pārpūle, neizgulēšanās, emocionāla pārslodze, karstums, kādi pārtikas produkti vai alkoholiskie dzērieni, badošanās u. c.
 • Iespēju robežās jācenšas izsargāties no lēkmes izraisošiem vai veicinošiem faktoriem.
 • Jānovērtē, vai lēkmes laikā pacients spēj tikt galā ar darbu. Dažos gadījumos darba nespējas lapa vai mainīts darba grafiks būtu gandrīz vai obligāts.
 • Medikamentus migrēnas ārstēšanā var dalīt divās grupās: medikamenti migrēnas profilaksei un medikamenti migrēnas lēkmju ārstēšanai.
 • Tiem pacientiem, kuri izlēmuši, ka viņu galvassāpēm nespēj palīdzēt nekas un varonīgi migrēnas lēkmes izcieš katru reizi no sākuma līdz beigām, var atgādināt, ka pēdējos gados ir papildinājies migrēnas ārstēšanā izmantojamo medikamentu klāsts.

Ko pacients var darīt pats?

 • Ne visas biežas galvassāpes ir migrēna. Galvassāpes ir pietiekoši nopietns simptoms, lai precizētu to izcelsmi. Noskaidrojiet, kāds iemesls ir jūsējām!
 • Pirmā migrēnas lēkme, ko pavada stipras galvassāpes, vemšana, prasa nopietnu attieksmi. Ir jāizslēdz virkne citu slimību, kurām var būt līdzīgi simptomi, piemēram, meningīts, galvas trauma, smadzeņu audzējs u. c.
 • Arī deguna blakusdobumu iekaisumi var radīt galvassāpes.
 • Bojāti zobi ir hronisks infekcijas perēklis, kas novājina organismu.
 • Ilgstoša, nekontrolēta pretsāpju medikamentu lietošana var izraisīt dažādas blakusparādības (piemēram, izmaiņas asins ainā, nieru bojājumus, kuņģa slimības u. c.).
 • Migrēna diezgan būtiski ietekmē dzīves kvalitāti vidēji vismaz vienu dienu mēnesī. Iespējams, ka ģimenes ārsts + neirologs + atbilstīgi medikamenti var šo dienu padarīt ievērojami vieglāk panesamu.
 • Pie neirologa jūs drīkstat doties arī bez ģimenes ārsta nosūtījuma. Vēlams iepriekš pierakstīties un noskaidrot, cik maksā vizīte.

Migrēnas komplikācijas un prognozes

 • Pirmā migrēnas lēkme, ko pavada stipras galvassāpes, vemšana, prasa nopietnu attieksmi. Ir jāizslēdz virkne citu slimību, kurām var būt līdzīgi simptomi, piemēram, meningīts, galvas trauma, smadzeņu audzējs u. c.
 • Ja pēc migrēnas lēkmes saglabājas tādi simptomi kā redzes lauka ierobežojumi, acu kustību traucējumi, jušanas vai kustību traucējumi kādā ķermeņa daļā, noteikti jākonsultējas ar savu ģimenes ārstu vai neirologu pēc iespējas ātrāk.
 • Migrēna ietekmē dzīves kvalitāti migrēnas lēkmju reizēs, bet neārstēta migrēna liek par sevi domāt visu laiku.

Man par to jāpadomā:

 1. Jebkuras galvassāpes nav migrēna!
 2. Nelietojiet ilgstoši pretsāpju medikamentus bez saskaņošanas ar ārstu!
 3. Migrēna ir plaši izplatīta. Katrs desmitais pretimnācējs jums par savu pieredzi var pastāstīt.

Tavs mājas ārsts emedica! Pakalpojumu informācijas tālrunis 67491021
* Maksas pakalpojums - 0.73 Ls/min (iesk. PVN)