Kur griezties
Potes
Mājas aptieciņa
Veselības
Nelaimes gadījumu
Ceļojumu
Dzīvības
Potes

Mūsdienās vecākiem ir pieejama daudzveidīga informācija par potēm jeb vakcīnām. To efektivitāti diez vai kāds noliegs. Vakcinēšana pasargā bērnus un pieaugušos no daudzām infekcijas slimībām. Potes nedod 100 % garantiju, ka cilvēks nevar saslimt ar kādu no infekcijas slimībām, pret kuru ir saņēmis poti, tomēr slimība parasti izpaužas vieglā formā.

Katrā valstī ir izstrādāts vakcinācijas kalendārs.

Latvijā bērni saņem potes pret 10 infekcijas slimībām. Lai veidotos noturīga imunitāte - neuzņēmība - pret konkrētām slimībām, potes ir jāsaņem atkārtoti pēc noteikta laika.

Lūgums vecākiem pēc iespējas censties ievērot laiku, kad bērnam jāsaņem nākošā pote.

Vai potē visus bērnus?

Dažos gadījumos ir individuāli aizliegumi, kas atkarīgi no organisma īpatnībām vai blakusslimībām.

Potēšana nav atļauta vai tiek izlemta ļoti individuāli, ja

 • ir bijušas smagas alerģiskas reakcijas (anafilaktiskais šoks, kolapss),
 • ir bijuši krampji pēc vakcīnas ievadīšanas,
 • ja ir stipri nomākta vai novājināta imūnā sistēma (onkoloģiskas slimības, HIV/AIDS u.c.).

Potēšana atliekama, ja ir

 • Kāda akūta saslimšana ar paaugstinātu temperatūru (iesnas, klepus u.c.). Parasti potēšanu atliek uz 2 – 4 nedēļām.
 • Bronhiālā astma, citas alerģiskas saslimšanas. Šīs slimības nav iemesli, lai potēšanu neizdarītu vispār. Katrā gadījumā ir jāvērtē individuāli pēc bērna vispārējā stāvokļa, slimības fāzes, blakusslimībām, epidemioloģiskās situācijas, gadalaika un citiem apstākļiem. Ja ārsts izlemj par potēšanu, dažreiz ir nepieciešams sagatavošanas periods ar konkrētiem medikamentiem vai arī potēšanu izdara slimnīcā. Šajā periodā vecākiem nevajadzētu dot bērnam kādus jaunus pārtikas produktus, lai izvairītos no varbūtējas uzturlīdzekļu nepanesības.
 • Dažādas ādas slimības, piemēram, ekzēma, dažādas izcelsmes ādas iekaisumi. Par potēšanu var lemt periodā, kad nav slimības paasinājuma un netiek lietoti noteiktu grupu medikamenti.
 • Ja ir bērna vecumam stipri neatbilstošs svars.
 • Smagas iedzimtas sirdskaites vai citas smagas iedzimtas slimības.
 • Jebkuras citas smagas slimības (aknu, nieru, plaušu, nervu sistēmas u.c.).

Katrā konkrētā gadījumā par potēšanas izdarīšanu vai tās atlikšanu lēmumu pieņem ģimenes ārsts. Jums jābūt gataviem atbildēt uz virkni jautājumu gan par bērna pašreizējo, gan agrāko veselības stāvokli, pārciestajām slimībām, to ārstēšanu, alerģijām un citiem jautājumiem.

Potēšanas kalendārs Latvijā

 • Pēc dzimšanas pirmo 12 stundu laikā izdara vakcināciju pret B hepatītu.

B hepatītu izraisa vīruss, ar ko cilvēks var inficēties vai nu ar inficēta cilvēka asinīm, vai dažādiem organisma sekrētiem. Slimība skar aknas, rada to funkciju traucējumus. Tā var noritēt gan vieglā formā, gan smagi. Daļa vīrusu hepatītu B pārslimojušo cilvēku kļūst par vīrusa nēsātājiem un ar laiku uz šī fona var attīstīties pat aknu ciroze vai aknu vēzis.

 • Pēc dzimšanas 4. – 5. dienā izdara vakcināciju pret tuberkulozi.

Tuberkulozi izraisa tuberkulozes mikobaktērija. Ar to var inficēties slimam cilvēkam klepojot, šķaudot. Slimība biežāk skar plaušas, bet var lokalizēties arī kaulos, nierēs, acīs. Sevišķi bīstamas ir slimības rezistentās formas (tādas, kas slikti padodas ārstēšanai). Vakcīnas ievadīšanas vietā izveidojas pūslītis, vēlāk krevelīte un pēc sadzīšanas paliek neliela rētiņa.

 • 1 mēneša vecumā izdara atkārtotu vakcināciju (otrā pote) pret vīrusu hepatītu B.
 • 3 mēnešu vecumā izdara vakcināciju pret difteriju, stinguma krampjiem, garo klepu, poliomielītu un b tipa Haemophilus influenzae infekciju.

Difteriju izraisa baktērija. Ar to inficējas no slima cilvēka vai no šīs baktērijas nēsātāja. Slimība bīstama tādēļ, ka rīklē vai balsenē var izveidoties specifisks iekaisums, kura rezultātā izveidojušās plēves stipri apgrūtina gaisa iekļūšanu elpceļos un slimnieks var nosmakt. Nopietnas komplikācijas ir sirds muskuļa iekaisums un ritma traucējumi.

Stinguma krampjus izraisa baktērija. Ar to inficējas caur sīkām vai lielākām brūcēm, ja brūcē nonāk augsne vai citi netīrumi. Slimība ir bīstama ķermeņa muskulatūras krampju dēļ. Mirstība arī mūsdienās ir ļoti augsta.

Garo klepu izraisa baktērija. Slimību raksturo mokošas klepus lēkmes. Bērni inficējas cits no cita. Slimība bīstamāka pirmā dzīves gada laikā. Var pievienoties plaušu vai smadzeņu iekaisums.

Poliomielītu izraisa vīrusi. Bīstamākās slimības komplikācijas ir dažādas muskuļu paralīzes un parēzes (pilnīgi vai daļēji ierobežotas kustības). Šo slimību tautā sauc arī par bērnu trieku.

b tipa Haemophylus influanzae infekcija. To izraisa baktērijas, ko cilvēks ieelpo. Bīstamākās komplikācijas ir plaušu iekaisumi un smadzeņu apvalku iekaisumi.

 • 4,5 mēnešu vecumā izdara atkārtotu vakcināciju (otrā pote) pret difteriju, stinguma krampjiem, garo klepu, poliomielītu un b tipa Haemophilus influenzae infekciju.
 • 6 mēnešu vecumā izdara atkārtotu vakcināciju (trešā pote) pret difteriju, stinguma krampjiem, garo klepu, poliomielītu un b tipa Haemophilus influenzae infekciju.
 • 6 – 8 mēnešu vecumā izdara vakcināciju (trešā pote) pret vīrusu hepatītu B.
 • 15 mēnešu vecumā izdara vakcināciju pret masalām, epidēmisko parotītu (cūciņām) un masaliņām.

Masalas izraisa vīruss. Slimība izpaužas kā izsitumi uz ādas, iesnas, klepus. Var būt acu iekaisums. Slimības komplikācijas var būt plaušu, smadzeņu iekaisumi, dzirdes izmaiņas.

Epidēmisko parotītu izraisa vīruss. Pietūkst un ir sāpīgi pieauss siekalu dziedzeri. Slimība bīstamāka zēniem, jo var rasties sēklinieku iekaisums. Smaga komplikācija ir smadzeņu apvalku iekaisums.

Masaliņas izraisa vīruss. Uz ādas ir sīki izsitumi, pietūkst kakla limfmezgli. Bīstamāka šī slimība ir grūtniecēm, jo gaidāmajam bērnam var būt dažādi iedzimti traucējumi.

 • 18 mēnešos izdara revakcināciju pret difteriju, stinguma krampjiem, garo klepu un poliomielītu.
 • 7 gadu vecumā izdara revakcināciju pret difteriju, stinguma krampjiem un poliomielītu, revakcināciju pret masalām, masaliņām un epidēmisko parotītu.
 • 12 gadu vecumā vakcinē visas nevakcinētās meitenes vai izdara revakcināciju meitenēm , kuras līdz 12 gadu vecumam vakcinētas, izņemot masaliņas pārslimojušās, kurām diagnoze apstiprināta seroloģiski. Izmanto kombinēto vakcīnu pret masalām, masaliņām un epidēmisko parotītu.
 • 14 gadu vecumā izdara revakcināciju pret difteriju, stinguma krampjiem un poliomielītu.
 • Tad ik pēc 5 -10 gadiem revakcinācija pret difteriju un stinguma krampjiem (Intervāls mainās atkarībā no epidemioloģiskās situācijas un profesijas.).
Tavs mājas ārsts emedica! Pakalpojumu informācijas tālrunis 67491021
* Maksas pakalpojums - 0.73 Ls/min (iesk. PVN)