Kur griezties
Potes
Mājas aptieciņa
Veselības
Nelaimes gadījumu
Ceļojumu
Dzīvības
Aizkuņģa dziedzera sāpes atgādina velkošu jostu

Ilona Noriete


Aizkuņģa dziedzeris (no latīņu valodas pancreas) ir viens no gremošanas trakta dziedzeriem. Tam ir trīsstūra prizmas veids. Garums – apmēram 15 – 18 cm, platums – 5 -8 cm, biezums – 2 – 3 cm. Aizkuņģa dziedzeris atrodas vēdera dobumā, aiz kuņģa, pakrūtē un vairāk kreisajā paribē, tuvu pie vēdera dobuma mugurējās sienas. Līdzās aizkuņģa dziedzerim atrodas aknas, divpadsmitpirkstu zarna, liesa.


<visas aktualitātes>


Šķeļ taukus un regulē cukuru

Aizkuņģa dziedzerim ir kopīga atvere ar žultsvadu divpadsmitpirkstu zarnā, lai tādējādi nodrošinātu tur gremošanas sulu un fermentu nonākšanu, kas nepieciešams uzņemtās pārtikas sašķelšanai un pilnvērtīgai izmantošanai.

Aizkuņģa dziedzeris veic divas svarīgas funkcijas — producē gremošanas fermentus, kas šķeļ taukus, ogļhidrātus, olbaltumvielas, kā arī hormonus — insulīnu un glikagonu, tādējādi regulējot glikozes daudzumu asinīs, skaidro „Veselības centra 4” endokrinoloģe Inese Strautiņa. Ja barība netiek pietiekami sagremota – organisms nesaņemam visas tam vajadzīgās barības vielas, un tas var izraisīt dažādu slimību rašanos.

Iekaisums?

Viena no biežāk sastopamām aizkuņģa dziedzera problēmām ir iekaisums jeb tā dēvētais pankreatīts – tas var būt gan akūts, gan hronisks. Ja rodas iekaisums, aizkuņģa dziedzera funkcijas tiek traucētas, tāpēc tas jāārstē nekavējoties, lai izvairītos no fatālām komplikācijām. Ja ārstam būs aizdomas par pankreatītu, viņš nozīmēs asins analīzes. Pankreatīta gadījumā asinīs būs palielināts aizkuņģa dziedzera fermentu līmenis un leikocītu daudzums.

Akūta aizkuņģa dziedzera iekaisuma gadījumā parasti jūtamas pēkšņas, stipras jostveida sāpes, turklāt tās ir tik spēcīgas, ka slimnieks uzreiz tiek nogādāts slimnīcā.

Akūta pankreatīta cēloņi:

  • pārlieku liela aizraušanās ar alkoholu, īpaši lēta un nekvalitatīva alkohola lietošana;
  • žultsakmeņi var nosprostot aizkuņģa dziedzera sulu nokļūšanu divpadsmit pirkstu zarnā, rezultātā gremošanas fermenti aktivējas aizkuņģa dziedzerī (nevis zarnu traktā), radot akūtu pankreatītu.
  • vīrusinfekcija;
  • traumas;
  • medikamentu lietošana.

Hroniska pankreatīta gadījumā klīnisko simptomu slimības sākumā ir visai maz, tādēļ šo slimību bieži vien diagnosticē novēloti, turklāt arī pats cilvēks nepievērš lielu uzmanību it kā niecīgām sūdzībām.

*Viena no pazīmēm, kas var liecināt, ka aizkuņģa dziedzera darbība traucēta, ir tas, ka nepietiekami labi tiek sagremota barība. Rezultātā rodas liela apjoma vēdera izeja.

  • Cilvēkiem, kuriem ir problēmas ar aizkuņģa dziedzeri, nereti vērojama vēdera uzpūšanās un sāpes vēderā tieši gāzu uzkrāšanās dēļ. Reizēm sāpes rada arī biežāka un šķidrāka vēdera izeja. Šādos gadījumos ēšanas laikā vai pirms tam var lietot gremošanas fermentus, kas šobrīd plašā klāstā pieejami aptiekās. Uzturā nebūtu ieteicams lietot produktus, kuri jau paši par sevi sava sastāva dēļ veicina gāzu rašanos: svaigu maizi, saldumus, zirņus, pupas, skābētus kāpostus u.c.
  • Par aizkuņģa dziedzera problēmām var sākt domāt, ja cilvēks bez motivācijas (nav palielinājusies fiziskā slodze, ierobežota ēšana vai liels stress) sāk novājēt. Proti, kad ir traucēta barības sagremošana, cilvēks neuzņem pietiekošā daudzumā barības vielas, un rezultātā gribot vai negribot samazinās viņa ķermeņa svars.

Neizaicināsim likteni

Lai sargātu veselību un vienlaikus netracinātu arī aizkuņģa dziedzeri, svarīgi izvairīties no trekniem produktiem, īpaši tiem, kuros ir dzīvnieku izcelsmes tauki. Tāpat nav ieteicams ēst svaigu, siltu maizi, lielā daudzumā saldumus, pretējā gadījumā aizkuņģa dziedzerim nāksies strādāt pastiprinātā režīmā, lai šo barību palīdzētu pārstrādāt. Turklāt kalorijām bagāts ēdiens neko labu nedod, tikai svara pieaugumu. Ēdienkartē priekšroka jādod sabalansētam uzturam, neaizmirstot par dārzeņiem.

Lai būtu drošības sajūta, ka aizkuņģa dziedzeris darbojas normālā režīmā un šai sakarā nav radušies kādi veselības traucējumi, regulāri vajadzētu apmeklēt savu ģimenes ārstu, kurš nozīmēs asins analīzes, lai noteiktu cukura līmeni, kā arī citas analīzes. Ja pieaug vai samazinās svars, ir iespējams noteikt arī insulīna līmeni asinīs. Var veikt arī fēču analīzi, kas, savukārt, parādīs, kā notiek gremošana, tauku šķelšanās. Savukārt ar ultrasonogrāfijas metodi var konstatēt, vai aizkuņģa dziedzerī nav izveidojušās cistas vai kāds audzējs. Ja ir nepieciešamība, ārsts var nozīmēt arī datortomogrāfiju.
Jūs varat jautāt SIA „emedica” brīvdienu ārstam Tālrunis 90003200 (0,73Ls/min)eXTReMe Tracker
* Maksas pakalpojums - 0.73 Ls/min (iesk. PVN)