Kur griezties
Potes
Mājas aptieciņa
Veselības
Nelaimes gadījumu
Ceļojumu
Dzīvības
Neļausim ādai novecot

Ilona Noriete


Ieraugot vecāka gadagājuma ļaudis, ne viens vien aizdomājas, vai vecumdienās arī viņa āda būs krunkām tik pārbagāta. Vienu tas varbūt īpaši nesatrauc, turpretī citi gatavi darīt visu, lai tikai pasargātu savu ādu no novecošanas. Un te vietā ir uzņēmējas Ievas Plaudes nesen presē izskanējusī doma: lietojot šobrīd piedāvātos kosmētiskos līdzekļus un izmantojot ādas kopšanas procedūras, savu ādu iespējams uzturēt formā līdz pat sirmam vecumam. Taču lai tas tā būtu, ir jārūpējas ne vien par savu ādu, bet arī veselību.


<visas aktualitātes>


Dzīvesveida spogulis

Āda ir cilvēka veselības un dzīvesveida spogulis. Ja jaunībā tās kopšanai un saglabāšanai tiek pievērsts salīdzinoši maz uzmanības - cilvēks intensīvi smēķē, uzturas telpās, kur ir maz skābekļa, un rezultātā āda zaudē tai nepieciešamo mitrumu, tad pēc trīsdesmit piecu gadu vecuma, visticamāk, tā vairs nebūs tik elastīga, un sāks parādīties nevēlamas krunciņas. Tāpēc par savas ādas saglabāšanu jāsāk domāt laikus.

Viens no galvenajiem ādas novecošanas iemesliem ir ģenētika - tā saistīta ar iedzimtām, pārmantotām ģenētiskām īpašībām, kas organismu „ieprogrammējušas” novecot, uzsver ģimenes ārste Inga Zemīte. Taču gēni nav vienīgie vaininieki, bieži vien pats cilvēks nodara savai ādai pāri.

  • Ādas straujāku novecošanu ietekmē ultravioletais starojums – ne tikai uzturēšanās intensīvos saules staros, bet arī solārijā, kā rezultātā ādas saistaudi kļūst neelastīgi, un veidojas krunkas.
  • Kaitīgs faktors ir smēķēšana – tā veicina sīko asinsvadu sašaurināšanos, līdz ar to arī ādas novecošanas procesu. Tāpēc intensīviem smēķētājiem var ieteikt paskatīties fotoalbumā, lai salīdzinātu, kāda viņu āda izskatījās pirms pieciem gadiem, un kāda tā ir tagad.
  • Mūsdienās par ikdienas sabiedroto kļuvis stress, un tas organismam nodara tikai ļaunu. Stress veicina adrenalīna izdalīšanos asinsvados - stresa laikā asinsvadi nospazmējas, un asins piegāde tiek traucēta. Ja stress ir ilgstošs un pastāvīgs, tas veicina straujāku ādas novecošanos.

Jāizvēlas piemērota kosmētika

Testi, kas pēta kosmētisko līdzekļu iedarbību, pierādījuši, ka tos lietojot, uzlabojas ādas gludums. Tomēr kosmētikas līdzekļiem ir viens būtisks mīnuss - jebkurš krēms kā ādas mitrinātājs iedarbojas tikai 2-4 stundas, un kolīdz šis laiks pagājis, tas uz ādas būtu jāklāj no jauna. Bet darba dienas laikā to praktiski nav reāli izdarīt. Tomēr krēmam ir arī savs pluss – kamēr tas ir uz ādas, krēms aizsargā ādu pret dažādu ārējās vides faktoru iedarbību. Mediķi iesaka labāk izvēlēties līdzekļus, kuriem ir ne tikai kosmētiskais, bet arī ārstnieciskais efekts.

Ēšanas paradumi

Būtiska loma ādas normāla stāvokļa un veselības saglabāšanai ir arī tam, ko mēs ēdam. Tāpēc svarīgi, lai uzturs būtu pilnvērtīgs ar dažādiem vitamīniem, antioksidantiem un vielām, kas uzlabo organisma vielmaiņu. Īpaši svarīgi organismam ir E un C vitamīni. Vēlams neaizmirst arī par antioksidantiem – tie neļauj organismā uzkrāties brīviem radikāļiem un bojāt tā šūnas. Laba lieta ir arī selēns. Antioksidanti ir arī upenēs un citās ogās, kā arī svaigos kāpostos.

Uzturā svarīgi lietot ar šķiedrvielām bagātus ēdienus, kas palīdz regulāri iztukšoties zarnu traktam, lai tajā neuzkrātos toksīni. Ja cilvēks nelieto šķiedrvielas un viņa kuņģa - zarnu trakts nav vesels, toksīni, kas cirkulē caur asinīm un zarnām, lielā mērā ietekmēs arī ādas stāvokli – tā kļūst sausāka, pelēkāka, nereti var parādīties arī alerģiskas reakcijas.
Jūs varat jautāt SIA „emedica” brīvdienu ārstam Tālrunis 90003200 (0,73Ls/min)eXTReMe Tracker
* Maksas pakalpojums - 0.73 Ls/min (iesk. PVN)